Běsnící Zlatan Ibrahimovic: Roky na mě vydělávají bez mého souhlasu

Když se Zlatanu Ibrahimovicovi něco nelíbí, ví o tom celý internet. Švédského fotbalistu naposled rozezlil fakt, že se objevuje v herní sérii FIFA.

K využití svého jména a tváře údajně nedal souhlas a je rozhořčen z toho, že na něm někdo dlouhá léta vydělává bez jeho svolení. Populární „Ibra“ argumentuje tím, že není součástí celosvětové asociace fotbalových hráčů pod zkratkou FIFPro. Nebo si alespoň tohoto členství není vědom a je nanejvýš přesvědčen, že se celá záležitost musí vyšetřit, jak to s jeho vystupováním ve hře vlastně je.

Svou bouřlivou situaci napsal na sociální síť Twitter s intenzitou sobě vlastní. „Kdo dal FIFA EA Sport povolení použít mé jméno a podobu? FIFPro? Nejsme si vědom, že bych byl členem. A pokud ano, stalo se tak bez mého vědomí a nějakým zvláštním manévrem. A určitě jsem nedovolil FIFA nebo FIFPro, aby na mě vydělávali.“ Přiřadil se tak k reakci jiného fotbalisty Garetha Balea, který si rovněž přeje, aby byla celá záležitost náležitě prošetřena, přestože Velšan byl tváří na krabičce hned několika ročníků a o spolupráci tak musel vědět.

Je však třeba vzít v potaz pár okolností, které zřejmě impulzivnímu hráči unikly. Ibrahimovic je v současnosti hráčem italského klubu AC Milan, a mimo jiné nejlepší střelec ligy a tahounem svého týmu, o tom žádná. Ale právě klub AC Milan, stejně jako jeho rival Inter, podepsal smlouvu na exkluzivitu týmu se společnosti EA – kam spadají dresy, stadion a samozřejmě i podoby a jména hráčů.

Ibrahimovic se ve hře FIFA objevuje už od roku 2002 v dresu nizozemského klubu Ajaxu Amsterdam, takže je to už pěkná řádka let, kdy s tímto fotbalistou můžete vymetat šibenice. V minulosti mu spolupráce nikterak nevadila, ba dokonce se o hře pochvalně vyjadřoval. Spekuluje se o tom, že Zlatanovi leží v žaludku tříletá smlouva, kterou s EA Sports podepsal jeho bývalý spoluhráč z Milána a PSG David Beckham a stane se tváří hry FIFA 21 na novou generaci konzolí i součástí FUT. Za tuto „smlouvičku“ má Beckham inkasovat 40 milionů liber (1.2 miliardy Kč).