fbpx

PlayStation 5 – s mechanikou, nebo bez? To je oč tu běží

Konzole PlayStation 5 už buší na dveře a spousta hráčů netrpělivě aktualizuje e-mail s termínem dodání z e-shopu, nebo čas od času jen tak zkusmo otevřou dveře od bytu, zda za nimi nestojí kurýr s balíčkem, a úspěšně si pěstují nové psychické tiky. Společnost Sony se svými ambicemi nikterak netají a očekávání jsou velká snad ode všech z herní branže.

Předobjednávky udělaly z PlayStationu 5 nedostupné zboží minimálně do února příštího roku, a to jak u verze s mechanikou, tak Digital Edition. Spousta uživatelů tak pochopitelně řeší kardinální otázku Playstation 5 s mechanikou, nebo bez ní? Každá z konzolí má své klady i zápory, na které se podíváme blíže.

https://twitter.com/CheapyD/status/1306626379526664195

V první řadě je potřeba říct, že z hlediska výkonu jsou si obě konzole rovny. Volba jedné, či druhé verze ale může být ošidnější, než se na první pohled zdá. Podle dostupných dat, které na svém twitterovém účtu uveřejnil majitel vyhledávače výhodných nabídek David Adams, vyplývá, že drtivě vede PlayStation 5 s mechanikou. A přestože jeho příspěvek pochází už z 17. 9., jasně ukazuje primární preference uživatelů.

Klady a zápory PS5 s mechanikou

Plnohodnotná verze PS5 s mechanikou je obecně určena hráčům, kteří dávají přednost fyzickým kopiím hry před digitální distribucí. Od toho se odvíjí celá řada benefitů. Hru na fyzickém nosiči máte napořád, nemůžete o ni přijít, nemůže se vám stát, že hra zmizí z PS Storu. Pro spoustu hráčů, včetně mě, je hra v kompletním balení součástí sbírky a na zvyšující se komínek krabiček je zkrátka radost pohledět. Sundávání fólie z nového kousku je jako rituál, jenž nelze zopakovat. Opomenou nelze ani sběratelské steelbooky, které jsou stylovým estetickým prvkem. Dále fyzické kopie bývají mnohdy levnější než digitální verze. Nezáleží přitom na tom, jestli kupujete novou hru, nebo bazarový kus. Hry můžete po dohrání vyměňovat nebo prodávat, případně využít akce herních e-shopů a získat zvýhodněnou cenu při koupi nové hry. V neposlední řadě můžete hru půjčit třeba kolegovi z práce a on už vám ji nikdy nevrátí… možností, jak nakládat s fyzickými hrami je zkrátka dost.

Mezi zápory patří samozřejmě vyšší pořizovací cena konzole,která se v našich končinách vyšplhala na částku 13490 Kč. V porovnánís digitální verzí, která se prodává za 10790 Kč, je rozdíl v ceněrelativně markantní a za nejnovější konzoli je to cena víc než lákavá.

Může vás zajímat:  Nový patch pro Outriders zlepšuje stabilitu a opravuje chyby

Klády a zápory PlayStation 5 bez mechaniky

Po přečtení předchozích řádků by se mohlo zdát, že PlayStation 5 Digital Edition s vykostěnou mechanikou nemá moc co nabídnout a jeho koupě se může zdát až iracionální. Ale není tomu tak. V první řadě je to již zmíněná cenovka. Vzhledem k faktu, že takřka za stejnou cenu se ještě dnes standardně prodává PlayStation 4 Pro, je možnost vlastnit tuto technologickou hračku opravdu lákavá. Verze bez mechaniky tak necílí na hardcore hráče, ale řekneme na casual hráče a ty, kteří jsou ochotni dělat kompromisy, případně konzoli nehodlají využívat jen a pouze na hraní her. PS 5 Digital Edition vám nikterak nebrání zahrát si jakékoli exkluzivity a další hry. Je však učena převážně těm, kteří jsou skromnější a ke štěstí nepotřebují nabušenou vitrínu herních titulů, na které se práší, hrají pár her pořád dokola. V případě NHL nebo FIFA každý rok skočí do nové sezóny, jedou dál a sem tam si střihnou nějaký titul ze zpětné kompatibility nebo hru zdarma v rámci PS Plus. Volné místo na poličce pak zaujmou třeba knihy.

Nevýhodou je samozřejmě fakt, že jste zcela odkázání pouze na oficiální PlayStation obchod, což se vzhledem k cenám her může v budoucnu prodražit výrazně více než prvotní investice při pořizování. Nutno také podotknout, že o zvyšování cen her uvažuje celá řada vydavatelů. A když se to na PS Store hemží pravidelnými slevovými akcemi, na svou oblíbenou hru můžete čekat pěkně dlouho. Další podstatnou slabinou je místo na SSD disku. V rámci verze bez mechaniky máte veškerý obsah na jednom místě na disku. Při větším množství dat a her (které nebudou patřit zrovna k nejmenším) můžete velmi brzy dojít k tomu, že úložiště nebude mít kde brát. Při pořizování levnější PS5 bez mechaniky tedy musíte brát v potaz, jak dobří jste v disciplíně datového managementu.  

Může vás zajímat:  Seriál The Last of Us zná dalšího protagonistu
https://youtu.be/RkC0l4iekYo