fbpx

Série Oddworld

Jedná se o videoherní franchise akčních platform-adventur s prvky puzzle. Všechny díly byly vytvořeny studiem Oddworld Inhabitans pod rukou Lorna Lanninga, amerického herního designera. Obsahuje hlavní díly  Oddworld: Abe´s Oddysee, Oddworld: Munch´s Oddysee, Oddworld: Abe´s Exodus, Oddworld: Stranger´s Wrath a Oddworld: New ´n´Tasty!, na který se dnes nejvíce zaměříme. 

Název díluRok vydáníVydavateléHerní módy
Abe´s Oddysee1997GT Interactive
Software
Single-player
Multi-player
Abe´s Exoddus1998GT Interactive
Software
Single-player
Multi-player
Munch´s
Oddysee
2001Infogrames
(Xbox)
THQ (GBA)
Oddworld
Inhabitans
Single-player
Stranger´s
Wrath
2005EA Games
(Xbox)
Oddworld
Inhabitans
Single-player
New ´n´ Tasty2014Oddworld
Inhabitans
Single-player
Soulstorm2020Oddworld
Inhabitans
?

Oddworld: Abe´s Oddysee

Na začátku je Abe šťastný a ničím nerušený pracovník v RuptureFarms, která slouží jako výrobna baleného masa. Jednou při úklidu však zjistí, že šéf celé společnosti Molluck hodlá dělat své masové výrobky z Mudokonních otroků, tak jak je Abe. Abe se proto snaží uprchnout a cestou potkává další Mudokony. Zde se konec odvijí od vaší ochoty pomoct svým bratrům. Abe je tedy buď zachráněn či popraven Molluckem. 

Oddworld: Abe´s Oddysee

Oddworld: Abe´s Exoddus

Předchozí díl se stal tak populárním, že jako bonus byl vydán díl Abe´s Exoddus v následujícím roce. Navazuje příběhově přesně na konec minulého dílu. Abeovy schopnosti se nijak nelišily od předchozích, avšak se zavádí nová vymoženost v podobě GameSpeaku, přes který komunikuje s ostatními Mudokony. Abe se od duchů jeho druhu dozvídá, že Necrum, Mudokonské pohřebiště, je vykopáno Glukkony pomocí zotročovaných slepých Mudokonů. Odchází se svými společníky Alfem, Benem, Phosem, Hanem a Lukem, aby našli lék na nemoc způsobenou SoulStorm Brew, pochutinou vytvořenou z vytěžených kostí. Po vyléčení svých přátel se Abe snaží zničit onen pivovar na výrobu SoulStorm Brew. Pokud se mu to podaří, tak je opět zachráněn svými Mudokonními přáteli. Avšak v jiném případě je zadržen majitelem pivovaru a popraven elektrickým proudem. 

Může vás zajímat:  Hry zdarma pro předplatitele Games with Gold na květen
Oddworld: Abe´s Exoddus

Oddworld: Munch´s Oddysee

Abe pomáhá Munchovi, poslednímu žijícímu obojživelníku rasy Gabbits, aby zachránil Gabbití vejce před jejich zničením. Výměnou mu Munch pomáhá v záchraně více zajatých Mudokonů. Možnost dobrého a špatného konce zde také není výjimkou.  

Oddworld: Munch´s Oddysee-předělávka v HD kvalitě (2012,2014)

Oddworld: Stranger´s Wrath

Hlavní postavou je lovec odměn Stranger, jehož vzhled a prostředí dodávají hře nádech divokého západu.

Oddworld: Stranger´s Wrath

Oddworld: New ´n´ Tasty!

Jedná se o remake zahajujícího dílu teto série Oddworld: Abe´s Oddysee, který přichází v mnohem lepším kabátku.

Oddworld: New ´n´ Tasty!

Vymoženosti

Abe, jakožto ne velice odvážný člen svého rodu, využívá všemožných zkratek a vymožeností pro jednodušší průchod Mudokonním peklem.

  • Někdy se budete prohánět na hřbetě tvora jménem Elum. Zde se naplno projeví rychlost vašich reflexů.
  • Jindy zase budete dráždit rozličnou část mozku, když se budete snažit přesně si zapamatovat heslo pro další průchod, které budete muset zpětně zase vypískat a vyprdět v dokonalé symfonii.
  • Mnohdy určitě také narazíte na určité Secret Missons, které vám umožní osvobodit více vašich bratrů, avšak zde buďte obzvlášť pečliví a ostražití. Pokud totiž osvobodíte méně než 50 vašich bratrů, tak vás ke konci čeká bolestivá smrt, jelikož nikdo nebude ochoten vám pomoct.
  • Většinu času si také budete lámat hlavu nad mnohdy složitými, ale zábavnými hádankami.
Může vás zajímat:  Nálož informací o Resident Evil Village
Oddworld: New ´n´ Tasty!

Provedení

Již samotné prostředí jatek nám dosti přináší pocity hrůzy a strachu. Hra se s vámi a vašimi city opravdu nepárá a nebojí se ukázat velké množství krve a létajících kusů masa (ať už jsou číkoliv). Jsou zde uvedeny mnohdy takové druhy umrtí, na které jsme neměli zrovna sílu se dívat. Prostředí jsou však dost rozličná a ani po několikahodinovém herním běsnění vás nezačnou nudit. Procházíte zde od prostředí samotné továrny, přes pochmurný venkovní komplex až po velkolepé stavby prastarých Mudokonů.

Oddworld: New ´n´ Tasty!

Oddworld: Soulstorm

Dostáváme se k nejžhavější novince ze série Oddworld. Oddworld: Soulstorm bohužel nemá oficiální datum vydání, avšak doufáme, že tak tomu bude začátkem roku příštího. Hra bude inspirována původním příběhem, avšak s přídavkem nových technologií a mechanismu, které zaručeně hráče vtáhnou do děje. Dozvíme se zde, co se vlastně stalo s Abem po New ´n´ Tasty.

Oddworld: Soulstorm-Abe

Jak sám uvádí Martin Akehurst, gameplayer designer, všechny postavy budou více reagovat na prostředí samotné, obzvlášť Mudokoni, což bude přispívat k celkové uvěřitelnosti příběhu. ,,Myslím si, že to, co mě nejvíce baví, je, jak se postavy z Oddworldu zdají býti tak živé a reagující vůči světu kolem nich, obzvlášť Mudokoni. To opravdu napomáhá, aby vypadal vážně uvěřitelně, živý svět, který hodláme prozkoumat.” prozradil při rozhovoru Martin Akehurst.

Může vás zajímat:  Hry zdarma pro předplatitele Games with Gold na květen
Oddworld: Soulstorm

Společnost Oddworld Inhabitans se snaží udělat hru opravdu výbornou a vymáčknout co nejvíce z jejího potenciálu. Spolupracuje se specializovanými týmy po celém světě, což napomáhá hře, aby byla co nejlepší.

Spolupráce Oddworld Inhabitans s dalšími týmy po světě

V jednom z rozhovorů se Peter Chapman, marketing manager společnosti Oddworld, vyjádřil k slovům Lorna Lanninga: ,,Byl zde mnohem hlubší,temnější a zlověstnější příběh, který jsme nikdy neřekli.”Peter Chapman uvedl, že jelikož měli pouhých devět měsíců na vydání Abe´s Exoddus, nebyl zde moc prostor na dání větší message do hry. Nyní, po více než 20 letech máme možnost spatřit kouzlo Oddworld v celé jeho hrůze a beznadějnosti. Nezbývá nám nic jiného než vyčkávat a těšit se na příchod našeho oblíbeného Mudokona!