fbpx

Soudní řízení Apple vs Epic Games vrcholí

Spor mezi giganty Epic Games a Apple se před pár dny posunul dále, když soud vyslechl žádost společnosti Epic o vydání příkazu proti rozhodnutí Applu odebrat Fortnite z jablíčkového AppStoru. Rozhodnutí o žádosti nebylo zatím vydáno, ale pro Epic to nevypadá moc dobře. Zpravodajská televize CNN informovala o tom, že soudkyně Yvonne Gonzales Rogers zkritizovala Epic za iniciaci soudního procesu a uvedla, že herní společnost nebyla čestná, když vydala aktualizaci Fortnitu, která uživatelům umožnila obejít platební bránu Applu.

Vypadalo to, jako by soudkyně naznačovala, že kroky Epicu spíše napomáhají jablečné společnosti ospravedlnit své argumenty vůči zásadám AppStore. „Udělali jste něco, lhali o tom tím, že jste to neřekli a nebyli sdílní. To je problém s bezpečností!“, řekla soudkyně. „Máte mnoho obdivovatelů za to, co jste udělali. Někteří vás považují za hrdiny, ale to, co jste udělali není čestné.“

Soudkyni také moc nepřesvědčil argument Epicu, že nutit vývojáře, aby používali vestavěný platební systém Applu je „nelegálně svazující“. Což znamená, že aby si uživatel mohl koupit jeden produkt, tak si musí zaplatit jakýsi druhý produkt, nacházející se na jiném trhu. Soudkyně Gonzales Rogers se vyjádřila, že platby v aplikacích nepovažuje za samostatný a odlišný produkt. Také odmítla argument, že by společnost Epic z důvodu odebrání Fortnite z AppStore utrpěla škodu, protože hráči mají spousty dalších způsobů, jak hru získat.

Může vás zajímat:  Kotaku: údajně vzniká nový díl Mafie

Tzv. Walled Gardens (uzavřený ekosystém, ve kterém je vše kontrolované danou společností) neboli zahrady obehnané zdí existují už desítky let, řekla soudkyně. Tyto ekosystémy má například Nintendo, Sony nebo Microsoft. To, co dělá Apple není příliš odlišné. „Je těžké ignorovat zavedenou ekonomiku tohoto odvětví, což po mě Vy požadujete.“

Právník společnosti Epic Gary Bornstein na toto odpověděl: „Aby mohla společnost Apple čelit čestné konkurenci, tak by to znamenalo, že by muselo existovat dostatečné množství vývojářů, kteří by při zvýšení poplatku zanevřelo na platformu Applu. Nicméně víme, že tomu tak není. Vývojáři neodejdou a nevzdají se příležitost oslovit miliardy uživatelů, kteří AppStore využívají.

Apple-vs-Epic-games

Co na to Apple?

Apple zase tvrdil, že jejich store je jednou z mnoho platforem na širokém konkurenčním trhu s videohrami, jako je Fortnite. Konkurence tady hlavně přichází ze strany výrobců konzolí, počítačově zaměřených obchodů jako je Steam nebo GOG a také ze strany Googlu a jejich Google Play. Sama soudkyně poznamenala, že stejný 30% poplatek existuje i u těchto konkurenčních produktů, což naznačuje, že AppStore postrádá jakoukoliv trh-ovládající škodlivou sílu.

Nejsilnější odpovědí Epicu bylo, že vydat aktualizaci obcházející platební systém Applu bylo nutné, protože chtěli ukázat na světlo, že tady ve skutečnosti existuje poptávka po nákupech ve Fortnite z rozdílné a levnější platformy. „Tento update byl v oběhu 6 hodin, ale bylo to pro nás velmi důležitých 6 hodin“ říká Katherine Forrest, právnička pro Epic. „Ukázalo se, že zákazníci chtějí mít na výběr a chtějí menší ceny. Udělali jsme to, protože jsme museli“.

Apple mezitím popsal CEO Epicu Tima Sweeneyho, jako člověka, co navádí ostatní vývojáře, aby ho následovali, zejména prostřednictvím falešných slibů. A to, protože chce, aby vývojáři obcházeli a nedodržovali jejich společnou dohodu a nabádá je k implementaci softwaru, pomocí kterého by se vyhnuli kontrole aplikací, kterou má Apple dosti přísnou.

Může vás zajímat:  Multiversus se připomíná trailerem a láká hráče na testování

Kdo tedy vyhraje?

Můžeme si myslet co chceme, ale zatím to není pro Epic prohra. Rozhodně to není dobrý začátek, ve který ve společnosti doufali. Nicméně s rozhodnutím se soudkyně nijak neunáhluje a zatím nevydala ani přibližný čas, kdy by mohlo být vše vyřešeno. Také řekla, že by upřednostňovala, aby byl proces projednán před porotou, která bude kompetentní k posouzení případu jako je tento. Nicméně varovala před tím, že kvůli vytíženosti a nabitému harmonogramu se případ dostane před soud až v červenci roku 2021.

Co si myslíte o celém sporu? Jsou kroky Epicu opodstatněné azpůsobí to velký boom ve světě online obchodů s aplikacemi nebo se snadjen snaží více zviditelnit na technologickém gigantu jako je Apple? Těšíme sena váš názor.