fbpx

Soudruzi, pojďme stavět ve hře Workers & Resources: Soviet Republic

Hra Workers & Resources je velmi vydařeným simulátorem stavby města. Je propracovaná do detailů a obsahuje výborné dobové modely budov, aut nebo vlaků. Navíc se jedná o hru, která vzniká hned vedle na Slovensku a my o ni zde na webu soutěžíme!

Hra je už několik let ve vývoji a stále do ní přibývá nový a nový obsah. Datum vydání plné verze zatím není známé, každopádně už teď můžeme hrát velmi propracovanou hru ve fázi Early Access. Ta obsahuje vše, co potřebujete ke stavbě funkčního města a stále přibývají nové věci. Ve hře je přes 30 surovin, jejichž zpracování a kombinace vám umožní vyrábět produkty, které budete moci exportovat nebo prodávat v obchodech ve svém městě. Transport surovin se řídí přísnými zákony a každá surovina má specifické požadavky. Na převoz ropy budete například potřebovat vagóny určené pro převoz ropy a speciální nákladní stanici s čerpadly, kde budete rapu do vagónu čerpat. A to je jen začátek.Nespočet možností


Hra jako taková nabízí obrovskou spoustu různých možností ve všech odvětvích místní ekonomiky. Můžete si tak například zvolit, zda budete mít kompletní školský systém nebo elektrifikaci. Při zvolení kompletního školského systému budete mít za úkol budovat nejen vysoké a střední školy, ale i ty základní. Každý nově narozený občan tak bude muset absolvovat základní i střední školu, aby se z něj stal pracovník (v této hře totiž nejsou obyvatelé ale pracovníci) a vysokou školu, aby mohl do vyšších pozic. Pokud nebudete mít základní školy, nebudete mít ani středoškoláky a už vůbec ne odborníky z vysokých škol, kteří jsou velmi důležití při zpracování surovin. Dokud jen těžíte železo stačí vám pracovníci. Pokud ale ze železa budete chtít vyrábět další věci, potřebujete do továren inženýry, aby se výrobní proces vůbec spustil.

Může vás zajímat:  Fall Guys: nově se budete rozčilovat na PC, Switchi i Xboxu

Pokud si necháte vypnutou elektrifikaci města, můžete vesele stavět všechny budovy. Pokud si ale s elektřinou budete chtít pohrát, čekají vás továrny, rozvodny, kabeláže a podobná úskalí.

Stejně tak si můžete nastavit, zda se budou ve hře střídat roční období, která souvisí s potřebou vybudovat topný systém pro vaše město nebo střídání dne a noci. Hra také reaguje na různé události ve světě, které v té době probíhaly.

Na začátku vám hra nabídne obrovský kus světa a je jen na vás, kde svoje město začnete budovat. Pokud se chcete zaměřit na import a export surovin, je vhodné postavit své město u hranic, aby jste na hranice mohli vyvážet suroviny. Stejně zajímavé ale je postavit město někde uprostřed divočiny a pokusit se vytvořit soběstačné město, které nebude import potřebovat. Nebo nejlépe postavit velké město u hranic, kde bude hlavní obchodní trasa a ve zbytku mapy pak můžete stavět menší sovětské jezedácké vesničky, kde se budou jen starat o svá pole a chovat dobytek.Dvojí měna a nároční pracovníci


Stejně jako tomu bylo tehdy, i ve hře můžete obchodovat ve dvojí měně. Tou první jsou samozřejmě Rubly, kterými Sovětský svaz disponoval, nachází se zde ale i americké dolary. Ve hře má dvojí měna hned několik využití. Tou primární je samozřejmě různá prodejní cena různých surovin. Rusko prahne po uhlí a železu, zatímco amerika vykupuje za lepší peníze například automobily.

Může vás zajímat:  Multiversus se připomíná trailerem a láká hráče na testování

Na herní mapě tak máte ze dvou stran Sovětský svaz a ze dvou stran USA. Je na vás, se kterou frakcí začnete obchodovat a jaké suroviny budete prodávat. Dvojí měnu použijete také při nákupu techniky a automobilů. Zatímco v Sovětském svazu jezdí stále staré nepohodlné autobusy, za dolary si můžete z ameriky koupit moderní autobusy, které si vaši občané oblíbí více.

Spokojenost občanů je další zásadní věc, se kterou musíte při hraní počítat. Produktivita občanů se stejně jako v jiných hrách odvíjí od jejich spokojenosti. Musí tak ve městě mít k dispozici nějakou zábavu, jídlo, dobrou dopravu do práce, dostatek pracovních míst, hezké bydlení a tak podobně. V některých hrách nespokojení občané stále pracují, jen jsou naštvaní. V některých hrách začnou protestovat popřípadě pořádat různé demostrace. V Soviet Republic takový nespokojený občas přestane chodit do práce a vykašle se úplně na všechno, vás jako hlavu státu ale stále takový občas stojí peníze.Stále nové updaty


Protože je hra ve fázi Early Accessu, neustále do ní přibývají nové věci a mechanismy. Jedním z těch posledních velmi zajímavá doprava lanovkou. Ve většině her dopravujete své suroviny pomoci nákladní nebo vlakové dopravy. V Soviet Republic můžete využit například i nákladní lanovky, které vytáhnou suroviny z těch nedostupných míst na místa, kde si je můžou převzít náklaďáky nebo vlaky. Brzy se také můžeme těšit na lodní dopravu nebo letadla.

Může vás zajímat:  TMNT: The Cowabunga Collection má datum vydání?

Protože se hra odehrává v místě a době, kterou ti starší z nás absolvovali na vlastní kůži, můžeme se těšit na spoustu aut, vlaků a budov, které do teď určitě stojí na spoustě míst v ČR a SR. Nechybí samozřejmě ani naše stará dobrá Škoda 120 nebo panelové domy, ve kterých mnozí z nás bydlí do teď.

Pravidelné updaty můžete sledovat na YouTube kanále hry a zde je ten poslední.Závěrem


Přes to, že je hra stále ve fázi EA, je už nyní plně hratelná a nabízí spoustu hodin zábavy. Technické detaily jsou celkem vyladěné a nemusíte se tak bát záseků nebo padání celé hry. Pokud by chtěli vývojáři hru vydat už nyní, je podle nás připravená. Vzhledem k tomu, co všechno chtějí do hry ještě přidat ale chápeme, že s vydáním konečné verze ještě chvíli počkají. Už nyní ale ve hře najdete nespočet mechanik, které vás zabaví na hodiny a hodiny. My rozhodně doporučujeme!