RECENZE: Spellbreak – neotřelý battleroyale s kouzly

Žánr battleroyale je mrtvý a nelze v něm inovovat? Pche! Tým šesti
vývojářů z Proletariátu (ano, oni se tak jmenují) evidentně nesdílel
tento názor. Rozhodl se využít chvíle, kdy stále někdo oznamoval
přírůstek do žánru, a vstoupili s touto free-to-play vyvražďovačkou
na trh.

V oboru se pravděpodobně objevovali již mnohem dříve a po dlouhou dobu napjatě sledovali například H1Z1 a DayZ modifikace. Lze jim dát za pravdu, že tyto hry v samém konceptu připomínají všemožné rogu-like RPG, a namontování mechanik magie a lektvarů namísto plechovek energy drinků se samo nabízí. Zkrátka takový ten nápad, na který nikdo nepřijde do momentu, než ho uvidí a uzná, že to je přesně to, co mu schází.

Harryho Pottera však nečekejte! Takové zpracování je téměř nemožné i pro AAA tým. Jste zde limitováni na elementy a rozličné jedové substance. Hra začíná ve znamení dvou specializací (třeba zrychlení běhu, pokud se nacházíte na ledu) a vše pak posilujete za pomocí rukavic (led, oheň, jed, kámen, vítr a blesk) v kombinaci s náhrdelníky, pásky, botami a ultimátními (runovými) schopnostmi, mezi něž patří například teleportace, neviditelnost a let, které najdete v truhlách rozesetých po mapě. Cíl? Být na konci silnější než oponent a přežít.

Mapy je nutno vylepšit

Hra je nově dostupná ke stažení na Steamu. Dosud se nacházela pouze na Epic Storu a lze ji považovat za dokončenou. Budoucí updaty tedy neomlouvají stav mapy, jenž byla do nedávna ještě zcela monotónní.

Při seskoku do různých lokací místo dopadu dost možná nerozpoznáte od toho na konci mapy. Nemáte tak možnost si zapamatovat výhodnou kempicí pozici nebo roh, za kterým si v klidu doplníte životy. Možnost využívání terénu je rovněž sražena systémem pohybu na minimum. To není nezbytně špatně, musíte s tím však dopředu počítat. Problémem se mi naopak zdá mírná stereotypnost, která vám hru záhy znechutí, a vy to vypnete při nejlepším do příští aktualizace. Ty vše dost možná zcela vyřeší. Již nyní se v porovnání s předešlými iteracemi jedná přímo o rajskou zahradu. Objevila se tu poušť s rozpadlým chrámem, z níž se lze probojovat až k bažinám, podzimnímu háji či pevnosti ve středu. Ještě trochu vylepšit architekturu, obohatit více variacemi rostlinstva a bude pro hráče radost tuto hru hrát.

Odladěnost

Díky kreslené grafice není třeba něco jako optimalizaci řešit, také simplistické nastavení tomu odpovídá. Jenže my víme, odkud se zde ta nabídka bere. Jedná se totiž o základní mechaniky z Unreal Enginu, jen malinko jinak natřené a poněkud osekané. Chytáte se už? Jistě že! Kdo dnes neviděl některou z dech beroucích prezentací next gen, kterými se Epic tak rád chlubí. Není tudíž nabídka osekána úmyslně? Nebylo by problémem přidat více možností pro nastavení světel. Tyto posuvníky lze zpřístupnit za den, dva práce. Nabízí se tedy otázka, proč ne? Zhoršilo by to plynulost hry a jde jen o maskování možných obtíží?

Zaráží mne rovněž, že lze místy přepnout do nastavení Enginu či na některé jeho části (kopírování).

Shrnutí

Hra zatím netrpí nedostatkem hráčů. Dokonce lze konstatovat, že je na svém vrcholu (a po publikování na Steamu se vše určitě ještě zlepší). Elementární schopnosti a jejich kombinování jsou vítané žánrové osvěžení, stejně jako soubojový systém. Grafika neurazí, ale prázdnost mapy a nešikovně prezentovaný lore (v battle passu), neexistence pokročilejší customizace či jiných režimů (mimo zdlouhavého deathmatche) po čase způsobí, že hra zevšední. Vše se ale lepší, a tak udělujeme slabších 8/10 s potenciálem do budoucna.