fbpx

Worms Rumble – staří známí v novém žánru

Jistá dávka ztřeštěnosti ke značce Worms patřila vždy. Ať už šlo o bizarní zbraně nebo prostě jen o fakt, že proti sobě stojí dva červíci mířící na sebe bazukou na vzdálenost půl metru, což může skončit pouze jedním velkým boom. Novinka Worms Rumble jde dál a do takových končin, kde byste populární žížalky rozhodně nehledali.

Hra Worm Rumble zcela rezignovala na principy tahové strategie, přemýšlení nad každým dalším útokem a změnila se ve zběsilou multiplayerovou taškařici typu Battle Royal. Tak, tak, připravte se na pořádnou červí divočinku. V praxi by se dalo říct, že jediné, co mají Worms Rumble společné s touto kultovní značkou, jsou právě mrňaví wormsíci a zbraně, které používají – a je to pravda. Pojďme se však na celou záležitost podívat blíže.


Na výběr máte 3 režimy


Hra Worms Rumble je založena na rychlém tempu a on-line akci. V rámci 3 režimů však žádnou originalitu nečekejte. Bitev se účastní 32 hráčů napříč herními platformami. To je určitě fajn a dosud jsem neměl problém, že bych na spuštění hry čekal dlouhou dobu. Soupeřů je tak víc než dost. Svůj podíl na tom má nejspíš také to, že hra se stala součástí prosincové nabídky PS Plus a řada hráčů ji tak může vyzkoušet bezplatně. Krok je to jistě správný, protože řekněme si upřímně – Worms Rumble žádný špičkový AAA titul není.

Může vás zajímat:  Remedy: informace o Alan Wake 2 a remasterovaná verze na Switch

Na úvod vás přivítá klasický Deathmatch – ať se vám to líbí, nebo ne. Protože dokud nedosáhnete 5. levelu, další režim nezpřístupníte. Následují dva režimy Battle Royal pro jednotlivce a týmy.

V Deathmatch bitvě soupeříte o to, kdo v časovém limitu nasbírá nejvíce killů, bodů a dokáže využít specifika mapy pro svůj osobní prospěch. V Battle Royal režimech se snažíte zůstat posledním hráčem, respektive týmem, podle zvolené verze. Asi netřeba zmiňovat, že respawn v tomto případě neexistuje a vaše hra se tak velmi snadno může smrsknout na pár vteřin „zábavy“. Osobně jsem si tak nejvíce oblíbil Deathmatch, kde můžete řádit s bohatou nabídkou zbraní a současně zkoumat rozlehlé mapy.


Zbraně a velké mapy


Arzenál je ve Worms Rumble vskutku rozmanitý. Najdete zde ruční zbraně – baseballky, instalatérské zvony, bazuky, brokovnice, granáty, kulomety, štíty, plazmu atd. Do některých zbraní lze navíc využít různé druhy munice, takže experimentovat se dá opravdu ve velkém a především výbušném stylu. Samozřejmostí je také příslušenství pro pohyb, respektive létání a přitahování, nebo lékárničky.

Worms Rumble_20201205173918

Ačkoli je tempo hry dost zběsilé, díky dobře vymyšleným mapám máte prostor i pro trochu té strategie. Bitevní pole se rozprostírá nejenom horizontálně, ale také vertikálně. Bojovat můžete na několika patrech a v každém se vyskytují zbraně, ničitelné objekty (nikoli však prostředí, pozor!) nebo třeba systém šachet, ve kterých se můžete schovat. To vše vám dává možnost vymyslet strategii boje a pustit se do palby na otevřeném prostranství, nebo naopak číhat a být schovaný. Jako protiútok se samozřejmě jeví hození granátu a výbuchu neuniknete. Systém boje je tak poměrně vyvážený, i když záleží samozřejmě i na štěstí.

Může vás zajímat:  Wolfenstein 3D: legendární hra má 30 let od vydání

Za výkony získáváte peníze a zkušenosti na nákup kosmetických doplňků, které odemykáte dosaženým příslušeného levelu. Jedná se vyloženě o designové doplňky, které nemají žádný vliv na statistiky a výkonnost. Také zbraně lze opatřit novým skinem, ale upřímně mi tento koncept přijde naprosto zbytečný, nudný a nějakou extramotivaci pro editaci jsem neměl. Ale – proč ne?


Celkové hodnocení Worms Rumble: 6/10


Worms Rumble je titul, který má spoustu „ale“. Hra svou podstatou není nikterak originální, nenabízí nic nového, osvěžujícího. V podstatě jen parazituje na oblíbené a známé značce Worms. Na druhou stranu pro PlayStation hráče je hra k dispozici v rámci předplatného PS Plus de facto zdarma. Už jenom proto stojí za vyzkoušení a cestu si k ní najdete snáze. Potěší také cross-play napříč konzolemi (pokud si tedy tuto funkci zapnete), takže hra se spustí rychle a v současnosti netrpí nedostatkem hráčů.

Pochvalu si zaslouží zpracování map, které jsou velké, rozmanité a nabízejí různé možnosti gameplay. Ve spojení s celou řadou zbraní jsou souboje poměrně zábavné. Hru naopak částečně sráží ovladatelnost. Ono zvládnout pohyb levým analogem, do toho skákání a míření pravým analogem je docela fuška a vyžaduje to jistý trénink. Zpočátku tak může velmi rychle dojít k frustraci a domnívám se, že spousta hráčů nebude mít dostatek důvodů titul zapnout opakovaně s odstupem času. Je otázkou, kolik hráčů a dlouhodobých uživatelů dokáže hra přilákat. Worms Rumble má dobré momenty, solidní gameplay a onen typický humor. Celkově však nabízí málo obsahu a motivace pro dlouhodobé hraní.